SŮL A ZDRAVÍ

Solné jeskyně

Léčivé účinky soli jsou lidem známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji zdraví opět vracíme. Příkladem je např. léčba jakou podstupovali pacienti ve 30. letech 19. století v solném dole Vieliczka v Polsku, kde se od roku 1958 léčilo průduškové astma a další choroby horních a dolních dýchacích cest. Stejně tak dobře víme, že při léčbě některých dalších onemocnění (senná rýma, atopický ekzém, psoriáza) je velmi prospěšný pobyt u moře. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají nebo ho z velké části hradí (např. program Mořský koník-VZP). Cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit víckrát v jednom roce. U svých nemocných s bronchiálním astmatem a se záněty horních a dolních cest dýchacích jsem si ověřil, že po 5 - 10 sezeních v solné jeskyni se jejich zdravotní stav zlepšil stejně jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt přetrvává asi 3 měsíce.

Praktické zkušenosti se současným provozováním solných jeskyní ukazují, že pobyty v nich pomáhají u opakovaných zánětů horních cest dýchacích a průdušek, stavech po zápalech plic a dalších chorob dýchacího ústrojí jako např. průduškové astma. Dále je jejich příznivý účinek prokázán u alergických kožních chorob (atopický ekzém) nebo u lupénky. Pobyt v solné jeskyni pomáhá také při zánětech nosních dutin, při vysokém krevním tlaku, u některých chorob srdce a cév např. u poinfarktových stavů. Relaxační účinek pobytu v jeskyni je výhodný u stavů z přepracovanosti, při snížené odolnosti proti stresu nebo u neuróz a emočního vyčerpání. Lékaři chápou pobyt v solných solné jeskyni jako doplňkovou léčbu, zejména u chorob dýchacích cest a alergií. Pobyt v jeskyni může absolvovat i zdravý člověk např. preventivně, před obdobím chřipek. Jeden 45-minutový pobyt v jeskyni nahradí 2-3 dny pobytu u moře. Efekty jeskyně jsou u každého člověka trochu jiné a mají různě dlouhou dobu trvání. Je to podobné jako v případě ozdravného pobytu u moře, ovšem značně levnější.

Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc. - přednosta I. plicní kliniky 1. LF UK a VFN

Solná jeskyně - co přináší a proč je pobyt v ní tak důležitý

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.

Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. Obliba těchto unikátních zařízení a jejich nemalý počet je například v Německu, Izraeli, Rusku a USA. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách.

V podstatě rozlišujeme dva typy jeskyní - vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael). Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem - lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva (lepidla). Tím si zachovává své původní chemické složení. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % minerálů. Pro srovnání, kamenná sůl, kromě chloridu sodného, obsahuje pouze 3 % minerálů. Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je izolováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí, blízké sterilnímu prostředí operačního sálu. Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45 minutové kůře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.

Nemusíte až k moři - mikroklima Solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.

Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.
Dermatovenerolog

Posudek na téma Solná jeskyně

Při poslední návštěvě s rodinou v Solné jeskyni v Jelení Hoře - Kaplicích jsem se začal zamýšlet nad fenoménem těchto zařízení. V Polsku i na Slovensku Solných jeskyní v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti. Pokud přijmeme fakt, že jejich návštěvnost i oblíbenost, je dlouhodobě vysoká, pak musíme konstatovat, že nejde o nějakou módní záležitost. Je třeba detailně zkoumat vliv mikroklimatu těchto jeskyní na lidský organismus. Zkoumáním účinků opakovaného pobytu v těchto zařízeních bych návštěvníky rozdělil do dvou skupin.


První kategorie:

Jedná se o osoby nemocné nebo dlouhodobě léčené. Mají různé obtíže: počínaje onemocněními horních a dolních cest dýchacích, přes poruchy látkové přeměny, onemocnění zažívacího traktu, endokrinologická onemocnění, alergie, srdečně - cévní dysfunkce a s ní spojený zvýšený krevní tlak.

V neposlední řadě jde o osoby s kožními onemocněními, jako je psoriáza - lupénka a různé druhy dermatózy. Blahodárný vliv pobytů v Solných jeskyní na tato onemocnění je nevyvratitelný a prokazatelný. Nemůžeme ani zapomenout na vliv tohoto mikroklimatu na nervovou soustavu při léčbě neurózy, psychosomatických obtíží a různých fobií. Podobné způsoby léčby, které se zakládají na bázi přírodních metod, se v současnosti používají i v nejvyspělejších státech. Tyto procedury se využívají jako metody doplňkové a jednoznačně zlepšující účinky léčby a následnou rekonvalescenci.


Druhá kategorie:

Do této skupiny bych zařadil lidi bez zdravotních problémů. Každý z nás však podléhá vlivu vnějšího okolí. Nepravidelně a nezdravě se stravujeme, často žijeme v permanentním stresu a každodenní shon se negativně odráží na našem rozpoložení a náladě. Jsme unavení, apatičtí a nespokojení. Pobyt v Solné jeskyni, spojený s poslechem relaxační hudby (tichý šum moře, zpěv ptáků a jiná příjemná instrumentální hudba), je balzámem na naše nervy. Při těchto procedurách můžeme hovořit i o aromaterapii. Neopakovatelná vůně mořské soli obohacená o jiné přírodní látky má neocenitelný vliv na celý náš organismus. A to je podstata a tajemství Solných jeskyní. Právě v nich najdeme skutečné mořské klima. Jeskyni vnímáme všemi smysly. Stávají se podstatným elementem pomáhajícím při léčbě mnoho závažných chorob. Mohou však také působit preventivně při snížení rizika vzniku různých onemocnění.

Vraťme se na samý začátek mé úvahy. Pokud je to doopravdy jen móda, pak v tomto případě by měla být všeobecně akceptována vzhledem na svůj blahodárný, ozdravný vliv na lidský organizmus. Netvrdím, že jednou místo posezení v baru si budeme domlouvat setkání v Solných jeskyních, ale kdo ví?

lek. Med. Aleksander Sieluzycki

Internista, specialista balneologie a fyzikální medicíny


CO POBYT V SOLNÉ JESKYNI FUNGUJÍCÍ NA BÁZI SOLI MRTVÉHO MOŘE PŘINÁŠÍ?

Čisté, slané a ionizované ovzduší vytvořené v solné jeskyni příznivě ovlivňuje zdravotní kondici, odstraňuje únavu a stres a má pozitivní vliv při léčení:

  • horních a dolních cest dýchacích (nos, dutiny, krk, hrtan, průdušky, plíce) u chorob, jako jsou: astma, chronický zápal průdušek a plic, zvětšení průdušek, atd.

  • nefunkčnosti štítné žlázy (nedostatečná produkce hormonů)

  • srdečně-cévních onemocnění (vysoký krevní tlak, doléčení po mozkové příhodě)

  • chorob zažívacího traktu (žaludeční vředy, Crohnova choroba)

  • dermatologických chorob (alergie, ekzémy, lupénka)

  • dysfunkce vegetativního nervového systému

  • chronické únavy a neurózy

  • revmatizmu

Zrychluje také spalování tuku a zpomaluje proces stárnutí.

Podpořeno i zdravotními pojišťovnami a doporučeno lékaři

Umělé solné jeskyně - jak fungují?

Rozlišujeme různé typy solných jeskyní, a to podle druhu používané soli pro vytváření slaného prostředí. Solné jeskyně se budují ze soli kamenné, mořské a ze solných jezer.

Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které využívají unikátní sůl Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael), obsahující velké množství hořčíku, vápníku, jódu a mnoho důležitých dalších prvků. Tato velmi křehká a navlhavá krystalická sůl je technologicky náročným a patentem chráněným způsobem lisována za specifických podmínek tlaku, teploty a vlhkosti do kompaktních bloků bez použití jakéhokoliv pojiva nebo lepidla tak, aby bloky soli zůstaly porézní a umožňovaly průchod vlhkého vzduchu. O takových solných jeskyních budeme dále hovořit.

Stěny jeskyně postavené z těchto solných segmentů slouží k vytvoření slaného ovzduší při trvalém přísunu čerstvého vzduchu (na jednu osobu min. 30m2/hod). Neustále je vzduch filtrován a je upravována jeho teplota a vlhkost.

Podlaha jeskyně je tvořena taktéž vrstvou zmíněných solných segmentů ze soli Mrtvého moře, je prohřívána podlahovým el.vytápěním a tím, narozdíl od stěn, je sůl na podlaze sušena. Je kryta ochranou nášlapnou vrstvou hrubé a méně křehké soli, aby se sůl na podlaze nerozpadala a nelepila se.

Strop a místy i stěny jeskyně jsou dekorovány umělými krápníky, jsou vhodně barevně nasvíceny s proměnlivou intenzitou, a to podle druhu režimu probíhající procedury (relaxační nebo s malými dětmi). Celý prostor je ozvučen kvalitní reprodukční technikou.

Jeskyně bývají ještě vybaveny germicidními UV lampami, které po každé 45 minutové kúře o přestávce dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde prakticky žádné mikroorganismy nejsou schopny života.